top of page

AKTORZY

JERZY STUHR

Aktor i reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, juror w międzynarodowych festiwalach filmowych, autor 7 książek. Nagradzany wielokrotnie jako aktor i reżyser  i autor scenariuszy na festiwalach krajowych i zagranicznych, otrzymał wiele prestiżowych nagród za całokształt twórczości, członek Europejskiej Akademii Filmowej (od 1998 roku) oraz Polskiej Akademii Filmowej.

 

Urodzony w Krakowie, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970) oraz Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1972). Wieloletni pedagog i profesor (od 1994) oraz rektor Krakowskiej PWST (1990-1997 oraz 2002-2008), wykładał też na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1999-2013), którego otrzymał tytuł honoris causa w r. 2007;  od 1980 wykładał  we Włoszech na uczelniach włoskich, tamże grał i reżyserował w teatrach włoskich; zagrał  w filmach we Włoszech m.in. w reżyserii Nanni Moretti'iego („Il Caimano”, 2006 i „Habemus papam”, 2010) , Luca Manfredi („Ultimo Papa Re”, 2012); w Polsce zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego, Feliksa Falka, Andrzeja Kotkowskiego, Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych. Aktor kina „moralnego niepokoju”. Stworzył od 1972 roku wiele wspaniałych ról w teatrach krakowskich:  w Teatrze Starym im.H.Modrzejewskiej w sztukach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę i Jerzego Jarockiego;  sam wiele reżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie; obecnie gra i reżyseruje w warszawskim Teatrze Polonia, (ostatnia premiera to 27 kwietnia 2018 „Bal Manekinów” na scenie OCH Teatru),  reżyserował  w 2107 roku „Szewców” w Teatrze Nowym w Łodzi a w Operze Krakowskiej w roku 2016 operę „Don Pasquale”; od ponad trzydziestu lat nieprzerwanie zachwyca znakomitym monodramem Patrick’a Sueskinda „Kontrabasista”, także przez wiele lat grał i reżyserował w Teatrze Telewizji, niezrównany w dubbingach (Shrek, ostatnio w  nagradzanym „Twój Vincent”).

Twórca wielokrotnie nagrodzonych  w kraju i zagranica 7 filmów, znakomicie przyjętych przez krytyków filmowych i widzów: „Spis cudzołożnic” (1994), „Historie miłosne” (1997) „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Duże Zwierzę” (2000), „Pogoda na jutro”(2003), „Korowód” (2007) oraz ostatniego „Obywatel” (2013).

Ostatnio, 26 marca 2018,  podczas warszawskiej gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 Jerzy Stuhr otrzymał kolejnego Orła w swojej twórczej filmowej karierze - Nagrodę za Osiągnięcia Życia.

Podczas gali końcowej III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego Jerzy Stuhr zaprezentuje fragmenty „Cesarza” (14.10, godz. 17:30).

fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Jerzy Stuhr.jpg

MAJA KOMOROWSKA

Aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. W 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie, gdzie pracowała w sezonie 1960/61. W sezonach od 1961/62 do 1967/68 należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu – przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium (od 1965 roku z siedzibą we Wrocławiu) – pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Wystąpiła w pierwszym wariancie Akropolis oraz zagrała rolę Tarudanta w Księciu Niezłomnym. Po siedmiu latach pracy w teatrze Jerzego Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego i była jego aktorką sezonach 1968/69 i 1969/70, a później w sezonach 1970/71 i 1971/72 Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.

Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi.

Grała w filmach polskich i zagranicznych, m.in takich jak: Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, Dekalog I w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wesele, Panny z Wilka, Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Aktualnie gra w spektaklach: Mimo wszystko J. Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w Szczęśliwych dniach S. Becketta w reżyserii Antoniego Libery gościnnie w Teatrze Dramatycznym (premiera w 1995 roku).

Bardzo ważne dla Niej są spotkania z publicznością w wielu miastach Polski i zagranicy, na których m.in czyta wiersze wybitnych poetów. Jeździ na nie od wielu lat. Otrzymała wiele nagród polskich i zagranicznych za wybitne kreacje aktorskie, m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – styczeń 2011 na Wawelu, oraz francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury (listopad 2010) – przyznane przez Ambasadę Francji.

Zaangażowana w sprawy społeczne, w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Dziś jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.
W 1993 roku ukazała się książka autorstwa Mai Komorowskiej 31 dni maja (Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku „Pejzaż” – rozmowy Barbary Osterloff z Mają Komorowską (Oficyna Wydawnicza Errata), a w 2014 Pytania, które się nie kończą – książka napisana z Tadeuszem Sobolewskim (wydana ­ przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wydawnictwem Czuły Barbarzyńca Press). 

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego Maja Komorowska zaprezentuje fragmenty „Buszu po polsku” (12.10, godz. 19:00).

fot. Michał Mutor

Maja_Komorowska_foto_Micha+é_Mutor[1].jp

PIOTR NERLEWSKI

W 2016 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 2012 roku zadebiutował na ekranie rolą Fabiana w serialu „Pierwsza miłość”, emitowanym w telewizji Polsat. Zagrał jedną z głównych ról w filmie „Jack Strong” z 2014 roku. W latach 2015–2017 był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Opus Film – „dla aktorów, których chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym” za rolę w spektaklu „Amok. Pani Koma zbliża się!” w reż. Marcina Libera na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego Piotr Nerlewski przeczyta fragmenty „Pohulanki” Mirosława Ikonowicza (13.10, godz. 17:00).

fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Piotr_Nerlewski_(2)[1].jpg

SŁAWOMIRA ŁOZIŃSKA

Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1990–94 występowała w Teatrze Nowym w Warszawie, w latach 1993-94 także w Teatrze Adekwatnym. W latach 1997–2003 pełniła funkcję koordynatora pracy artystycznej w Teatrze Narodowym. Od roku 2006 aktorka Teatru Narodowego, jednocześnie w latach 2008 – 2012 dyrektor naczelna Teatru Ateneum. W latach 1996-2002 wiceprezes ZASP-u. W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, także w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji (nagrodzona za rolę w słuchowisku „Dorra” w reżyserii Adama Piszczatowskiego przyznana na Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Rzeszowie). Popularność zdobyła dzięki serialom: „Daleko od szosy” (wyróżniona nagrodą aktorską na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie), „W labiryncie”, „Klan”, „Barwy szczęścia”. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego Sławomira Łozińska przeczyta fragmenty książek Cezarego Łazarewicza: „Tu mówi Polska” i „Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka” (11.10, godz. 16:30) oraz zaprezentuje fragmenty „Hebanu” (godz. 18:00).

fot. Mazowiecki Instytut Kultury

S+éawomira_+üozi+äska_1[1].jpg

ANDRZEJ MASTALERZ

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu (1990). Grał m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Obecnie, od sezonu 2016/2017, występuje w zespole aktorskim Teatru Polskiego w Warszawie. Można go też oglądać w sztuce Boże mój! w Teatrze Mazowieckim w Warszawie (reż. Marek Pasieczny). Ceniony aktor oraz wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na ekranie zadebiutował w głośnym „Krótkim filmie o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland („Europa Europa”, „W ciemności”), Władysławem Pasikowskim („Kroll”, „Pokłosie”) oraz Lechem Majewskim („Angelus”, „Wojaczek”). Chętnie współpracuje z młodymi reżyserami ze szkół filmowych. Bogaty rozdział jego kariery stanowią role w Teatrze TV. Są wśród nich: „Ciemno” (reż. Janusz Majewski), „Piękno” (reż. Izabella Cywińska), czy „Bigda idzie!” (reż. Andrzej Wajda). Wyróżniony przez Miesięcznik Teatr w dorocznym podsumowaniu sezonu z cyklu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” za najlepszą rolę męską w sezonie 2011/2012 w Nieskończonej historii (reż. Piotr Cieplak). Za rolę Adama, w tym samym przedstawieniu, aktor otrzymał również nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego Andrzej Mastalerz zaprezentuje fragmenty „Szachinszacha” i „Imperium” (13.10, godz. 17:45).

fot. Rafał Latoszek

Andrzej_Mastalerz_foto_Rafał_Latoszek_2.

KAMILA KAMIŃSKA

Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (wydz. aktorski), pedagog – absolwentka APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Współzałożycielka Fundacji Teatr Zamiast w Łodzi (zrealizowali m.in.: „Targowisko, czyli dzieje pana H.”, „Miasto Ł.” – reż. M. Drab, „Parsifal” – reż. Jakub Pawłowski). Współpracowała z Teatrami: Imka w Warszawie – „Król Dramatu” – reż. Ł. Kos, „Sztuka kochania wg Dziewczyn” reż. W. Blach , Dramatycznym w Wałbrzychu, Powszechnym w Łodzi, Roma w Warszawie, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie –„Powder her face” oraz „Umarłe miasto” – reż. Mariusz Treliński, „Peleas i Melisanda” – reż. Katie Mitchell. Laureatka Złotych Lwów za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Najlepszy” – reż. Łukasz Palkowski, 2017 Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureatka GRAND PRIX – solo „Kobiety Karamazow” – reż. Jolanta Juszkiewicz, Kropka Theatre, 2017 Międzynarodowy Festiwal Monodramu „The Parade of Winners” Ułan Bator, Mongolia.

Jako pedagog prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci w małych wsiach i miastach, warsztaty aktorskie w Teatrze Roma dla dzieci i młodzieży, jeździ na obozy młodzieżowe, prowadząc program autorski –obóz filmowo-aktorski, wraz z aktorką Agnieszką Mrozińską obóz musicalowy. Prowadziła warsztaty z folkloru polskiego dla dzieci ze szkoły muzycznej (Francja, Metz).

Obecnie trwają zdjęcia do 3. sezonu serialu „Diagnoza”, „Barwy szczęścia”. W sierpniu kończy dwa filmy fabularne: „Pół wieku poezji później” – reż. J. Nurzyński (historie wiedźmińskie) oraz „Miłość i miłosierdzie” – reż. Michał Kondrat (dokument fabularyzowany o św. Faustynie).

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego Kamila Kamińska poprowadzi galę otwarcia i zamknięcia imprezy.

fot. Bartosz Piotrowski

Kamila_Kamińska_foto_Bartosz_Piotrowski.
bottom of page