top of page

KIM JESTEŚMY

Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego jest pomyślane jako interdyscyplinarny ośrodek badawczy i edukacyjny powołany w formie fundacji.

Koncepcja utworzenia Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego narodziła się na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Uniwersytecie Warszawskim zaraz po śmierci pisarza. 12 stycznia 2007 r. na XIII Konferencji Naukowej WDiNP UW. Ryszard Kapuściński miał być gościem specjalnym, nie tylko odbierającym nagrodę naukową Wydziału im. Prof. Franciszka Ryszki ale także otwierającym merytoryczną część konferencji esejem poświęconym etyce wielokulturowości. Niestety choroba i pobyt w szpitalu Ryszarda Kapuścińskiego przekreśliły wcześniejsze ustalenia. Pisarza reprezentowała na konferencji jego żona Alicja Kapuścińska. W niecałe dwa tygodnie później Ryszard Kapuściński zmarł…

Zamysł utworzenia Fundacji jest odpowiedzią na potrzebę włączenia do refleksji naukowej i kształcenia akademickiego wypracowanej przez Ryszarda Kapuścińskiego filozofii i etyki postrzegania problemów społecznych i politycznych współczesnego świata oraz kontynuowania jego „szkoły reportażu” w kształceniu dziennikarzy. Ryszard Kapuściński przez wiele lat był bowiem obecny w kreowaniu warsztatu dziennikarskiego studentów Instytutu Dziennikarstwa, dzieląc zawsze swój cenny czas podczas krótkich pobytów w kraju z młodzieżą szkolną i studencką. (Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego)

NOWY FOLDER

Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego na co dzień tworzy magazyn internetowy Nowy Folder. To miejsce, w którym początkujący dziennikarze, reporterzy i dokumentaliści mogą sprawdzić swoich sił i stale rozwijać umiejętności pod okiem doświadczonych dziennikarzy: red. Stanisława Zawiślińskiego, Piotra Radeckiego i Konrada J. Zarębskiego. Ponadto mają szansę uczestniczyć w projektach reporterskich (Węgry, Izrael, Wilno), których rezultatem są zbiory reporterskie wydane w formie książkowej, oraz wyjazdach warsztatowych. Zajmują się także organizacją Festiwalu Natura-Kultura-Media, podczas którego wydają specjalny festiwalowy numer Nowego Folderu.

O FESTIWALU

Festiwal Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego to impreza organizowana przez Fundację Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Urząd Gminy Izabelin, Centrum Kultury Izabelin i Kampinoski Park Narodowy. 

To kilka dni pełnych wielu ciekawych imprez – spotkań z pisarzami, reporterami, dziennikarzami, reżyserami filmowymi i aktorami.

Głównymi organizatorami festiwalu są Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, gmina Izabelin, CKI oraz Kampinoski Park Narodowy.

Patron festiwalu – Ryszard Kapuściński (1932-2007), wybitny, znany w świecie reporter i pisarz, ukończył Wydział Historyczny UW; w latach 70. ubiegłego wieku  był  wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W Izabelinie  spędził parę lat w okresie okupacji i wielokrotnie odwiedzał go u schyłku życia. Życzliwie wspominał o Izabelinie, jego mieszkańcach i Puszczy Kampinoskiej w swoich książkach. W roku 2014 przed Centrum Kultury w Izabelinie odsłonięto poświęcony mu głaz pamiątkowy, a w 2016 pierwszy odbył się festiwal jego imienia.

Podczas poprzednich edycji w Izabelinie gościli znakomici polscy i zagraniczni dziennikarze (m.in. Paolo Rumiz, Barbara Włodarczyk, Paweł P. Reszka, Marek Miller, Aleksandra Lipczak), dokumentaliści i reżyserzy filmowi (m.in. Zofia Kowalewska, Grzegorz Brzozowski, Krzysztof Kopczyński, Ela Chrzanowska, Kinga Dębska, Krzysztof Zanussi, Daniel Nenow) i aktorzy (Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Masztalerz, Krzysztof Gosztyła i Waldemar Obłoza).

bottom of page