top of page

RYSZARD KAPUŚCIŃSKI

UrodziÅ‚ siÄ™ 4 marca 1932 roku w niewielkiej miejscowoÅ›ci PiÅ„sk na terenie dzisiejszej BiaÅ‚orusi. Jego rodzice, Maria i Józef, byli nauczycielami miejscowych szkóÅ‚ podstawowych. W czasie okupacji wraz z rodzinÄ… mieszkaÅ‚ w Sierakowie i Izabelinie. Tam, w miejscowej szkole uczyÅ‚ jego ojciec. W 1945 roku rodzina KapuÅ›ciÅ„skich przeprowadziÅ‚a siÄ™ do Warszawy. Trzy lata później, 16-letni Ryszard KapuÅ›ciÅ„ski wstÄ…piÅ‚ do ZwiÄ…zku MÅ‚odzieży Polskiej. 5 czerwca 1950 roku zdaÅ‚ maturÄ™ i już dzieÅ„ później rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ goÅ„ca w redakcji „Sztandaru MÅ‚odych”.

Kapuscinski-w-Sierakowie--1942-43-[1].jp

Kapuściński w Sierakowie, 1942-43 r.

W 1951 roku KapuÅ›ciÅ„ski odbywa pierwszÄ… zagranicznÄ… podróż. Udaje siÄ™ do Berlina na Festiwal MÅ‚odzieży Åšwiata. W październiku tego roku rozpoczyna studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego (poprzedni kierunek, polonistykÄ™, przerwaÅ‚ po roku, ponieważ nie byÅ‚ w stanie pogodzić go z pracÄ…). 6 października 1952 bierze Å›lub z AlicjÄ… Mielczarek. Rok później rodzi siÄ™ ich córka Zofia. KapuÅ›ciÅ„ski wstÄ™puje do PZPR. 30 wrzeÅ›nia 1955  na Å‚amach „Sztandaru MÅ‚odych” ukazuje siÄ™ jego tekst „To też jest prawda o Nowej Hucie”, za który zostaje wyrzucony z redakcji. Po zmianie wÅ‚adzy zostaje odznaczony ZÅ‚otym Krzyżem ZasÅ‚ugi za wspomniany artykuÅ‚. W 1956 roku odbywa swojÄ… pierwszÄ… wielkÄ… podróż zagranicznÄ… do Indii. Przypadkowo trafia też do Afganistanu, skÄ…d pisze reportaże dla „Sztandaru MÅ‚odych”. Rok później wyjeżdża do Chin, a także odwiedza JaponiÄ™.

​

​

W 1958 rozpoczyna pracÄ™ w Polskiej Agencji Prasowej. W tym samym roku zostaje dziennikarzem „Polityki” i odbywa liczne podróże po kraju. Ich efektem sÄ… reportaże, które zostaÅ‚y wydane w zbiorze „Busz po Polsku” – debiucie książkowym KapuÅ›ciÅ„skiego, który ukaże siÄ™ cztery lata później nakÅ‚adem wydawnictwa Czytelnik. W 1962 roku KapuÅ›ciÅ„ski dostaje propozycjÄ™ posady pierwszego staÅ‚ego polskiego korespondenta w Afryce. Jako wysÅ‚annik Polskiej Agencji Prasowej wyjeżdża do dzisiejszej Tanzanii, a nastÄ™pnie do Rwandy oraz Ugandy. Zapada na malariÄ™ mózgowÄ…. NastÄ™puje nawrót gruźlicy, którÄ… leczy w jednym z afrykaÅ„skich szpitali. Rok później przyjeżdża do niego żona Alicja, aby siÄ™ nim opiekować. W miÄ™dzyczasie w stolicy Etiopii bierze udziaÅ‚ w konferencji, podczas której zostaje powoÅ‚ana do życia Organizacja JednoÅ›ci AfrykaÅ„skiej. Jest Å›wiadkiem m.in. zamachu stanu w Algierii oraz przewrotów wojskowych w Ghanie, Ugandzie, Togo i Nigerii. We wrzeÅ›niu 1966 roku zapada na ciężkÄ… infekcjÄ™ tropikalnÄ…, koÅ„czy pracÄ™ w Afryce i powraca do Polski.

Rok później KapuÅ›ciÅ„ski obejmuje stanowisko redaktora dziaÅ‚u zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej i wyjeżdża do ZwiÄ…zku Radzieckiego. Otrzymuje NagrodÄ™ Ministra Kultury i Sztuki w kategorii „Prasa”. Zostaje korespondentem PAP w Ameryce Åšrodkowej. Udaje siÄ™ do Chile, skÄ…d zostaje wypÄ™dzony przez wÅ‚adze za opublikowany artykuÅ‚, który ich zdaniem ingeruje w sprawy wewnÄ™trzne kraju. Wyjeżdża do Peru, gdzie tÅ‚umaczy „Dziennik z Boliwii” Che Guevary. Jedzie do Boliwii, aby poznać jego szlak i miejsce Å›mierci. Od ambasadora Polski otrzymuje propozycjÄ™ otworzenia placówki Polskiej Agencji Prasowej w Brazylii. Przyjmuje jÄ… i przeprowadza siÄ™ do Rio de Janeiro. W Polsce zostaje wydany zbiór reportaży ze ZwiÄ…zku Radzieckiego zatytuÅ‚owany „Kirgiz schodzi z konia”. W tym samym roku KapuÅ›ciÅ„ski obejmuje posadÄ™ korespondenta PAP w Meksyku. Przyjeżdża do niego żona Alicja z córkÄ… ZofiÄ…. Podobnie jak w Afryce, w Ameryce Åšrodkowej i PoÅ‚udniowej Ryszard KapuÅ›ciÅ„ski jest Å›wiadkiem istotnych wydarzeÅ„, które relacjonuje. Obserwuje m.in. poczÄ…tki konfliktu miÄ™dzy Hondurasem a Salwadorem i wizytÄ™ Fidela Castro w Chile. Odwiedza GwatemalÄ™, Honduras, KostarykÄ™, PanamÄ™, KolumbiÄ™, WenezuelÄ™, BrazyliÄ™ oraz Urugwaj. Rok wczeÅ›niej, w 1970, obserwuje historiÄ™ porwania i zamordowania ambasadora RFN hrabiego Karla von Spretiego przez partyzantów. W 1972 roku KapuÅ›ciÅ„ski rezygnuje z etatowej pracy dla Polskiej Agencji Prasowej. Rozpoczyna wykÅ‚adać na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. NawiÄ…zuje wspóÅ‚pracÄ™ z miesiÄ™cznikiem „Kontynenty” i już rok później zostaje zastÄ™pcÄ… redaktora naczelnego. W grudniu rezygnuje z pracy etatowej we wspomnianym czasopiÅ›mie, a w nastÄ™pnym roku zostaje dziennikarzem tygodnika „Kultura” i wyjeżdża na miesiÄ…c na Bliski Wschód. W czerwcu goÅ›cinnie wygÅ‚asza wykÅ‚ady na uniwersytecie w Indiach. MiesiÄ…c później zostaje wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Umiera jego matka, Maria KapuÅ›ciÅ„ska.  

​

W 1975 roku odwiedza Cypr w zwiÄ…zku z podziaÅ‚em wyspy, a także EtiopiÄ™ i pogrążonÄ… w wojnie AngolÄ™. Czytelnik wydaje reportaż „Chrystus z karabinem na ramieniu”.  Odbywa siÄ™ pierwsza wystawa fotograficzna zdjęć KapuÅ›ciÅ„skiego. W nastÄ™pnym roku ukazuje siÄ™ „Jeszcze dzieÅ„ życia”. W 1977 roku ponownie odbywa liczne podróże do Afryki. Odwiedza m.in. SomaliÄ™, NigeriÄ™, UgandÄ™, Mozambik i TanzaniÄ™. Jedzie także do Etiopii, aby poznać skutki upadku cesarza Hajle Sellasje. Umiera ojciec KapuÅ›ciÅ„skiego, Józef. W 1978 roku wydana zostaje „Wojna futbolowa” – książka o konflikcie Hondurasu z Salwadorem. JesieniÄ… tego roku ukazuje siÄ™ „Cesarz”. W 1979 roku Meksyk odwiedza papież. KapuÅ›ciÅ„ski leci tam, jako specjalny wysÅ‚annik PAP. W marcu wyjeżdża do Iranu, gdzie trwa rewolucja islamska. Po raz pierwszy od czasów dzieciÅ„stwa odwiedza rodzinny PiÅ„sk.

​

​

W czasie strajków 1980 roku KapuÅ›ciÅ„ski przebywa w Stoczni GdaÅ„skiej. Uczestniczy w powstawaniu NSZZ „Solidarność”. Dwa lata później wystÄ™puje z PZPR. Zostaje wydany „Szachinszach”. Rok później w Nowym Jorku ukazuje siÄ™ angielski przekÅ‚ad „Cesarza”. W 1986 roku spÄ™dza kilka miesiÄ™cy w Oksfordzie. Tam poznaje Martina Pollacka, austriackiego eseistÄ™ i pisarza, a także tÅ‚umacza swoich książek, z którym siÄ™ zaprzyjaźnia. Rok później odwiedza HolandiÄ™, AngliÄ™, Stany Zjednoczone i KanadÄ™. W 1988 roku Ryszard KapuÅ›ciÅ„ski zostaje czÅ‚onkiem polskiego PEN Clubu.

​

​

W 1989 roku KapuÅ›ciÅ„ski zaczyna swojÄ… podróż po byÅ‚ych republikach radzieckich. W nastÄ™pnym – wydane zostaje „Lapidarium”. Trzy lata później reportażysta ponownie podróżuje po Afryce. W tym samym roku zostaje czÅ‚onkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP, a wydawnictwo Czytelnik publikuje „Imperium”. W 1996 roku wyjeżdża do Australii. W 1998 ukazuje siÄ™ „Heban”. W kolejnym roku podróżuje do Sri Lanki, Indii, Nepalu, Peru, Boliwii, Brazylii, Meksyku, Paragwaju i Kolumbii. W listopadzie zostaje zaproszony przez króla Szwecji do udziaÅ‚u w debacie o stanie Å›wiata. Rok później zostaje wydany album fotograficzny pt. „Z Afryki”, zawierajÄ…cy zdjÄ™cia z afrykaÅ„skich podróży Ryszarda KapuÅ›ciÅ„skiego. W 2003 roku wychodzi „Autoportret reportera”, a rok później „Podróże z Herodotem”. W 2006 roku ukazujÄ… siÄ™ dwa tomiki poezji KapuÅ›ciÅ„skiego: „Prawa natury” oraz „Ten Inny”.

​

​

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 roku w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha w wieku 74 lat. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

​

bottom of page