top of page

REPORTERZY

EWA WANAT

Urodzona w 1962 roku w Poznaniu polska dziennikarka radiowa i telewizyjna. Była redaktor naczelna radia Tok FM oraz redaktor naczelna i dyrektor programowa Polskiego Radia RDC. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Była jedną z założycielek Radia Eska. Trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii „twórca mediów” oraz nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest laureatką Nagrody Hiacynta (przyznawaną przez Fundację Równości za zasługi dla tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi w 2013 roku. Autorka zbioru reportaży pt. „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się spotkanie z Ewą Wanat oraz prezentacja jej najnowszej książki „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie” (13.10, godz. 18:10).

fot. Ewa Wanat/Facebook

ewawanat.jpg

THOMAS ORCHOWSKI

Dziennikarz Radia TOK FM. Urodził się w 1992 roku w Montrealu. Jest absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu i studentem prawa na Akademii Leona Koźmińskiego. Pisał dla „Gazety Wyborczej”, „Krytyki Politycznej” i „Tygodnika Powszechnego” oraz recenzje książek dla „Kultury Liberalnej”. W tym roku wydał własną: „Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji”, która jest spojrzeniem na jedną z dzielnic współczesnego Stambułu.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się spotkanie z Thomasem Orchowskim i prezentacja jego książki „Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji” (13.10, godz. 18:10).

fot. Thomas Orchowski/Twitter

thomasorchowski.jpg

MIROSŁAW IKONOWICZ

Urodził się w 1931 r. w Wilnie, lecz po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Słupska. Studiował w Instytucie Historii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznał swojego późniejszego przyjaciela Ryszarda Kapuścińskiego. Równolegle pracował w Polskim Radiu, gdzie, pomimo niewielkiego doświadczenia, został kierownikiem audycji „Korespondenci robotniczo-chłopscy donoszą”. Od 1953 r. jest pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej i ze swoim ponad 60-letnim stażem pracy, jest absolutnym rekordzistą w ponad 95-letniej historii Agencji. Ikonowicz był korespondentem PAP w Sofii, Hawanie, Madrycie i Lizbonie, a także korespondentem wojennym, relacjonującym konflikty w Angoli, Kongu i Mozambiku. Był bliskim przyjacielem Ryszarda  Kapuścińskiego, z którym razem pracował w PAP. Swoją znajomość z dziennikarzem opisał w książce „Hombre Kapuściński”. Przez prawie 25 lat współpracował też z papieżem Janem Pawłem II, któremu towarzyszył  podczas pielgrzymek do ponad 20 krajów. Jest autorem wielu książek, głównie o tematyce reportażowej m.in.: „Hiszpanii bez kastanietów”, „Wyspy nadziei – Kuby”, „Wizyty w Watykanie” i najnowszej pt. „Pohulanka”.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się prezentacja książki „Pohulanka” (13.10, godz. 17:00).

fot. Bartosz Wróblewski

IMG_8633-1024x682.jpg

MAREK KUSIBA

Poeta i reporter urodzony 22 września 1951 r. w Krośnie. W 1975r. uzyskał tytuł magistra wydziału polonistycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1969-74 był członkiem zespołu Radia Akademickiego UMCS w Lublinie, a następnie członkiem lubelskiej Studenckiej Grupy Literackiej „Samsara”. Jako poeta debiutował w 1972 na łamach „Kameny” wierszami Jest to strategia… i Tak winno. Swoje wiersze, artykuły literackie i reportaże publikował m.in. w m.in. w „Akcencie”, „Więziach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Kulturze”. Przez wiele lat przyjaźnił się z Ryszardem Kapuścińskim, a swoją relację z reporterem opisał w książce "Z daleka i z bliska", która ukazała się w 2018 r. Przełożył też wybór wierszy Kapuścińskiego „I wrote stone” na język angielski. Od 1985 roku mieszka w Toronto, gdzie współpracował m.in.. z telewizją CBC, miesięcznikiem „Books in Canada” i miesięcznikiem „Exile”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i  kanadyjskiego oddziału stowarzyszenia pisarzy, PEN. 

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się rozmowa Marka Kusiby i Jarosława Mikołajewskiego na temat mariażu poezji z reportażem (14.10, godz. 12:00).

fot. Diana Kuprel

Kusiba-Kapuscinski-2.jpg

JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI

Polski poeta, pisarz, eseista, publicysta i tłumacz z języka włoskiego. Urodził się w 1960 r. w Warszawie. Był studentem, a później wykładowcą w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym czasie powstały jego pierwsze tomiki poezji. Debiutancki zbiór Mikołajewskiego „A świadkiem śnieg”, zachwycił samego Zygmunta Herberta. Od 1998 r. pracuje w Gazecie Wyborczej, gdzie specjalizuje się głównie w prowadzeniu wywiadów. Jest zasłużoną postacią dla relacji polsko-włoskich; w latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Tłumaczy też z włoskiego utwory   Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Pasoliniego, Leviego. Jego przekłady mają wartość samodzielnej pracy poetyckiej, w każdym z nich można dostrzec wkład autorski poety. Taka kwalifikacja przysługuje tylko nielicznym przedstawicielom poezji współczesnej. Jego książki ukazały się we Włoszech, Holandii, USA, Ukrainie. Był tłumaczony ponadto na języki: albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski. Otrzymał włoskie odznaczenia i nagrody: Stella della Solidarietà Italiana, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano. Premio Internazionale Franco Cuomo.W 2014 r. został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest pomysłodawcą i przewodniczącym kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa oraz członkiem kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się rozmowa Marka Kusiby i Jarosława Mikołajewskiego na temat mariażu poezji z reportażem (14.10, godz. 12:00).

fot. Jarosław Mikołajewski/Facebook

426339_239495702846439_1401198675_n.jpg

CEZARY ŁAZAREWICZ

Urodził się 6 lipca 1966 roku w Darłowie. W latach 80. działał w Ruchu Wolność i Pokój. Redagował prasę podziemną („Ucho” i „Rewers”) oraz dystrybuował pisma drugiego obiegu. W wolnej Polsce publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityki” oraz „Wprost”. W 2012 r. zostały wydane jego pierwsze książki: „Zapraszamy do Trójki” oraz „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”. Za książkę „Żeby nie było śladów” opowiadającej o sprawie Grzegorza Przemyka wygrał nagrody: Książka Historyczna Roku w 2016 r. oraz Nagrodę Literacką „Nike” w 2017 r. W tym samym roku został laureatem MediaTorów w kategorii ObserwaTOR .

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i prezentacja jego książek „Tu mówi Polska” i „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (11.10, godz. 16:30).

fot. Wojciech Tuchliński

TUC48871-681x1024.jpg

OLGA GITKIEWICZ

Urodziła się w 1977 roku. Jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl. W 2017 r. nakładem wydawnictwa Dowody Na Istnienie ukazała się jej zbiór reportaży dotyczących polskiego rynku pracy, pt. „Nie Hańbi”, za który została nominowana do Literackiej Nagrody „Nike” oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się spotkanie z Olgą Gitkiewicz i prezentacja jej książki „Nie hańbi” (12.10, godz. 16:00).

fot. Olga Gitkiewicz/Instagram

gitkiewicz.png

MAREK SZYMANIAK

Urodził się w 1988 roku. Ukończył Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Polską Szkołę Reportażu. Z wykształcenia jest dokumentalistą i kulturoznawcą. Publikował w serwisach internetowych TVN24 oraz TVN24 BiŚ, a także w gazetach „Polska The Times” „Nasze Miasto – Warszawa” i „Kurierze Lubelskim”. Jego reportaże ukazywały się na łamach „Dużego Formatu” i „Newsweeka”. Jest dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i finalistą nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W czerwcu 2018 r. nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka „Urobieni. Reportaże o pracy”.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się spotkanie z Markiem Szymaniakiem i prezentacja jej książki „Urobieni. Reportaże o pracy” (12.10, godz. 16:00).

fot. Marek Szymaniak/Twitter

0-mLmLXp_400x400.jpg

SASA UHLOVA

Urodzona 9 marca 1977 r. czeska dziennikarka. Reportażystka A2larm. Ukończyła Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Karola .Od listopada 2009 r. do grudnia 2016 r. była redaktorem dziennika „Denik Referendum” Na początku 2017 r. została redaktorem internetowego dziennika A2larm. W 2017 roku pracowała pod zmienioną tożsamością jako pracownica w różnych zawodach o niskich dochodach. Projekt ten, wspierany przez Independent Journalism Foundation, przedstawia warunki pracy grup niewykwalifikowanych w czeskich firmach.Jest także bohaterem filmów dokumentalnych „Oburzenie” i „Kiedy dzieci noszą państwo”.

Podczas III Festiwalu Natura-Kultura-Media im. Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się debata z udziałem Sasy Uhlovej (12.10, godz. 17:50).

fot. Vojtěch Stádník (Sasa Uchlova/Facebook)

12227753_1098679953483059_35426595336773
bottom of page